Yaşam

Adana Büyükşehir Belediyesi’nden sokak canlılarına büyük destek

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkez’’nde tedavi, kısırlaştırma, bakım ve aşılama işlemlerini sürdürüyor. 2021’in ilk 11 …

Adana Büyükşehir Belediyesi’nden sokak canlılarına büyük destek

fotosozcu.adana 16 9 1637659155

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkez’’nde tedavi, kısırlaştırma, bakım ve aşılama işlemlerini sürdürüyor. 2021’in ilk 11 ayında 5 bin kısırlaştırmayla rekor sayıda operasyon gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi, haftanın 6 günü 400 noktada kuru mama ile besleme yaparak, sokak canlılarının karnını doyuruyor. Adana Büyükşehir Belediyesi, gönüllülere kuru mama dağıtarak, sokak canlılarını besleyenlere destek veriyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde 2021 yılının ilk 11 ayı itibarıyla 5 bin kısırlaştırma operasyonu yapıldı. Aralık ayında yapılacak kısırlaştırmalarla birlikte 2021’de gerçekleştirilen kısırlaştırma sayısının 5bin 500-6 bin civarında olması bekleniyor. Bu rakam geçmiş yıllar göz önüne alındığında, kısırlaştırma operasyonlarında yüzde yüz artış olduğu ortaya çıkıyor.

sozcu2

116 dönüm tahsisli alan üzerine kurulu, 2 bin 500 hayvanın aynı anda bakımının yapılabildiği Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde 5 ameliyathane mevcut. 12 veteriner hekim ve 109 personelin 7/24 esasına göre çalıştığı barınak, Türkiye’nin en modern ve büyük barınakları arasında yer alıyor.

6 ADET YARALI TOPLAMA VE ACİL MÜDAHALE ARACI MEVCUT

Adana merkezde 6 araç ile kaza geçirmiş, küpesiz ya da hasta hayvanlarla ilgili 153 Çağrı Merkezi’ne iletilen ihbarlar değerlendirilerek, Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’ne nakilleri gerçekleştiriliyor.

sozcu1

Bakımevi Merkezi’ne getirilen kimsesiz kediler ve köpekler arasında bakıma muhtaç ve hasta olanlar ile tehlikeli türler dışında olanlar, ilgili kanun gereği; işaretlenip kısırlaştırılıyor ve aşılandıktan sonra alındıkları bölgeye bırakılıyor.

1 adet gezici ameliyathane de, kısırlaştırma birimi olmayan ilçelerde, destek amaçlı hizmet veriyor.

400 NOKTADA SOKAK CANLILARI İÇİN BESLEME

Adana Büyükşehir Belediyesi, hayvan koruma görevli kartı bulunan gönüllülere, hayvan beslediği düşünülen hayvan severlere, olanaklar doğrultusunda kuru mama desteği veriyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ayrıca kendi personeliyle, haftanın 6 günü 400 noktada sokak canlıları için besleme gerçekleştiriyor.

sozcu3

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’ne şehir hastanesinden ve yemekhanesi olan diğer büyük kamu kuruluşlarından, kalan yemekler getiriliyor ve hayvanlara veriliyor. Barınakta kalan kedi ve köpeklere tavuk ile ekmek de yediriliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL