Gündem

Alakır Vadisi’nde orman yoluna tepki

  ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Alakır Vadisi’nde yaşayan çevrecilerden Birhan Erkutlu, proje için asırlık ağaçların kesildiğini belirtti. Tuğba Günal …

Alakır Vadisi’nde orman yoluna tepki

619ab3ba86b247082c20974b

 

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Alakır Vadisi’nde yaşayan çevrecilerden Birhan Erkutlu, proje için asırlık ağaçların kesildiğini belirtti. Tuğba Günal-Birhan Erkutlu çifti, yaklaşık 18 yıl önce İstanbul’un lüks semtlerindeki yaşamlarını bırakıp Alakır Vadisi’nde nehre yakın arazi satın aldı. Çift, önce çadırda ardından yuva adını verdikleri toprak evlerinde yaşamaya başladı.

Yıllardır Alkır Vadisi’ni korumak için verdikleri mücadeleyle tanınan çift, bu kez de vadideki yaban ormanlarının arasına yol açma çalışmasına karşı Change.org’ta imza kampanyası başlattı. Kampanya kısa süre 4800’e yakın kişi tarafından imzalandı. Konuyla ilgili Milliyet’e konuşan Birhan Erkutlu şunları aktardı:

İnsan etkisine açıldı

“Manavgat’ta yangınların devam ettiği dönemde orman memurları bize, ormana yangın yolu açacaklarını söylediler. Biz de orman mühendislerine danıştık, onlar da orman bütünlüğüne zarar verse de, yaşayabilecek aksi bir durumda faydalı olabileceğini söylediler. Ancak başta sadece orman yolu denilse de sonra amaç değişti. Şimdi yolun bölgedeki iki mahalleyi de birbirine bağlayacağını söylüyorlar. Amaç başta böyle değildi. Alkır’ın bütün kaynakları bu ormanın içinde, insan girerse her şey değişir. Alakır’ı korumazsak biz, sadece doğa ve iklim değil, Kumluca’da tarımla uğraşan halkın suyunu da koruyamayız. Orman memurlarına hassasiyetlerimizi ilettik. Onlar da hafriyatın dökülmemesi için ona uygun bir kepçe kullanılacağını, bütün hafriyatı dışarıya taşıyacaklarını ve da en az ağaç kesimiyle yapılacağını söylediler. Faaliyetlerine başladıktan kısa bir süre sonra gidip baktığımızda gözlerimize inanmadık. Asırlık ağaçlar kesilip kökleri kaya ve toprakla birlikte koruma alanı olan Alakır çayına atılmıştı. Sadece Alakır Nehri de değil, onu besleyen yan dereler de hafriyatla örtülmüş durumdaydı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL