Ekonomi

‘Atom bizi birleştirdi’

MİTHAT YURDAKUL Ankara  – Projede, inşaat halindeki Akkuyu nükleer santralinde görev alan mühendis Alatlı çifti de yer alıyor. Burak Alatlı …

‘Atom bizi birleştirdi’

619aa1cf86b24a04c8f58eaf

MİTHAT YURDAKUL Ankara  – Projede, inşaat halindeki Akkuyu nükleer santralinde görev alan mühendis Alatlı çifti de yer alıyor. Burak Alatlı, Akkuyu Nükleer AŞ’de İşletmeye ve Devreye Alma Birimi Baş Uzmanı olarak görev yapıyor. Eşi Canan Alatlı ise Mühendislik ve Teknik Destek Birimi Uzmanı olarak çalışıyor.

2010’da Akkuyu Nükleer AŞ’nin personel yetiştirme programı için açtığı eğitim programına katılan Burak Alatlı, “Türkiye’nin ilk nükleer mühendislerinden biri olmak istiyordum” diyerek yola çıktığını kaydetti.

‘Kızımız çok şanslı’

Rusya’daki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde nükleer santrallerin tasarımı ve işletilmesi üzerine eğitim almaya giden Alatlı, o dönem yakın arkadaşı olan Canan’ı da eğitim programına davet ettiğini belirterek, “Bizim hikayemizde atom bizi birleştirdi” dedi.

Burak Alatlı, kızlarının ülkenin ilk nükleer santralinin inşa edildiği bölgede büyüdüğü için çok şanslı olduğunu belirterek, “Tek arzumuz kızımız ve tüm çocuklar temiz ve güvenli bir gelecek bırakmak. Çevreye zarar vermeyen, karbon salınımı yapmayan ve sürdürülebilir bir enerji türü olan nükleerin kullanımı arttıkça dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olacağından eminim” şeklinde konuştu. Canan Alatlı ise eşi gibi Erciyes Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde okurken eğitim için Rusya’ya gittiğini belirterek, “Şu anda 2 yaşında, Duru adlı bir kızımız var. Gönlümüz nükleer enerji alanında kariyer çizmesinden yana” dedi.

Pandemi sonrası enerji bir arada

Dünyada enerji fiyatlarının zirvelerde artış gösterdiği bu dönemde enerji sektörü, gelecek dönem enerji stratejilerini belirlemek üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesindeki Türkiye Enerji Zirvesi’nde buluşacak. 11 yıldır enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren zirve, bu yıl pandemi sonrası ilk buluşma olarak da önem taşıyor. Enerji piyasalarının yanı sıra, geleceğinin de masaya yatırılacağı zirvede, doğalgaz arama ve üretim yatırımları, elektrikli araçların geleceği, elektrik üretiminde dijitalleşme gibi başlıklar yer alacak.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL