Dünya

Avam Kamarası Başkan’ı Boris Johnson’a kızdı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası’nda kurallara uymadığı için azar işitti. “OTUR” Boris Johnson, dün katıldığı İngiltere …

Avam Kamarası Başkan’ı Boris Johnson’a kızdı

boris johnson 9156

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası’nda kurallara uymadığı için azar işitti.

“OTUR”

Boris Johnson, dün katıldığı İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’ndaki toplantıda gerilimin yükselmesi üzerine Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle tarafından “otur” emri aldı.

Avam Kamarası’ndaki toplantının gündeminde olan milletvekillerinin çalışma standartlarına yönelik anlaşmazlığa düşen İngiltere Başbakanı Johnson ve Muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Keir Starmer toplantı süresince birbirini suçladı.

boris johnson 8155

DEFALARCA UYARI ALDI

Johnson, Avam Kamarası tartışmalarına aykırı bir şekilde, Starmer’ı görevini kötüye kullandığını ileri sürdü. Tartışma kurallarını çiğnemekle suçlanan Johnson, defalarca Hoyle’dan yanlış suçlamalarını çekmesi için uyarı aldı. Johnson, Starmer’ı hukuk firması Mishcon de Reya ile olan bağlantıları hakkında sorguya çekmesi üzerine Hoyle, Johnson’ın konuşmasını tamamlanmasına izin vermeyerek sözünü kesti.

Avam Kamarası Başkanı Hoyle, “Bu konuda anlaşmazlığa düşmek istemiyorum, bunu çok net bir şekilde ifade ettim. Bunlar Başkanın soruları, muhalefet sizin sorularınızı yanıtlamak zorunda değil. Meclis’e saygısızlık etmeyi bırakın” ifadelerini kullandı.

boris johnson 9279

“BU ÜLKENİN BAŞBAKANI OLABİLİRSİN AMA MECLİS’TEN BEN SORUMLUYUM”

Johnson’ın suçlamalarını geri çekmesini isteyen Hoyle gerilimin yükseldiği sırada Johnson’a seslenerek, “Başbakan, oturun. Bana meydan okuyamazsın. Bu ülkenin Başbakanı olabilirsin ama bu Meclis’ten ben sorumluyum” dedi.

Tartışmalar sırasında söz alan Muhalefet Lideri Starmer ise, Johnson’ı “korkak” olarak nitelendirmesinin üzerine Hoyle’dan uyarı aldı.

boris johnson 3393

“BU MECLİS’E SAYGI GÖSTERİLMELİ”

Başkan, “Korkak, bu Meclis’te kullanılan bir şey değil. Muhalefet liderinin bunu geri çekeceğinden eminim” dedi.

Daha sonra Starmer suçlayıcı ifadesini geri çekti. Hoyle, “Dürüst olacağım, Bunun bugün bu Meclis’e bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Bence bu halka bu Meclisin geçen haftadan ders almadığını gösteriyor. Bu Meclis’e saygı gösterilmesine ihtiyacımız var ama bu önce bireylerin birbirlerine saygı duymasıyla başlıyor” dedi.

Öte yandan Başbakan Johnson, toplantıların gündeminde olan milletvekillerinin ikinci bir işte çalışmasına yönelik tartışmalar nedeniyle Starmer’dan milletvekili iken hangi müşteriler için çalıştığını açıklamasını istemişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL