Spor

Berke Özer’i Fenerbahçe efsanesi İlie Datcu anlattı

F.Bahçe’nin efsane kalecisi İlie Datcu eski öğrencisinin bilinmeyen hikâyesini anlattı: “Altınordu’ya forvet olarak geldi, sonra kaleye geçti …

Berke Özer’i Fenerbahçe efsanesi İlie Datcu anlattı

datttt 16 9 1637658154

F.Bahçe’nin efsane kalecisi İlie Datcu eski öğrencisinin bilinmeyen hikâyesini anlattı: “Altınordu’ya forvet olarak geldi, sonra kaleye geçti. Çok çalışkan ve karakterli.”

Berke Özer, Fenerbahçe’nin Galatasaray galibiyetinde en büyük paylardan birine sahip. Milli kaleci Altay Bayındır’ın sakatlığında eldivenleri devralan, ilk derbisine çıkan ve kritik kurtarışlarla zaferi imzalayan 21 yaşındaki file bekçisinin gözyaşları simge oldu. Onu en yakından tanıyan isimlerden Altınordu’daki hocası İlie Datcu, SÖZCÜ’ye anlattı. Fenerbahçe’nin de eski kalecisi olan Datcu şunları kaydetti:

YAHYA HOCA’NIN KEŞFİ

“Yetiştirdiğimiz bir kalecinin buralara gelmesi bize onur veriyor. Ben Altınordu’ya girdiğimde Berke oradaydı. Forvet olarak gelmiş ama Yahya Yılmaz hocamız fiziğinden ötürü kalede denemiş. Kendisinde gelecek gördük. Çok meziyetli, karakterli ve aile terbiyesi yüksek bir oyuncu. Kaleciliğin alfabesini, pozisyon bilgisini bizlerden öğrendi. Çalışmayı çok sever. Altınordu’dan Fenerbahçe’ye gitti, Belçika’da tecrübelendi. Kendisini tebrik ediyorum. Fenerbahçe’nin kalesi emin ellerde. Altay, Berke ve Uğurcan gibi gençlerle Türkiye uzun yıllar kaleci sorunu yaşamaz.”

DATCU KİMDİR?

F.BAHÇE’DE üç şampiyonluk yaşayan, 1969-70 sezonunda 30 maçta 6 gol yiyen kadronun üyesi Rumen asıllı efsane İlie Datcu, halen Bodrum’da yaşıyor. 84 yaşındaki Datcu, Engin İpekoğlu ve Rüştü Reçber gibi isimleri de yetiştirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL