Spor

Çok yönlü Fenerbahçe

Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’nın göreve gelmesinin ardından ciddi değişimler yaşanırken, Portekizli teknik adam da, oyuncularından …

Çok yönlü Fenerbahçe

Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’nın göreve gelmesinin ardından ciddi değişimler yaşanırken, Portekizli teknik adam da, oyuncularından çok yönlü olmalarını istedi.

Ana sistem olarak 3-4-3 taktiğini belirleyen Pereira, bu sistem dışında rakibe, maça ve sonuca göre farklı dizilişlerle de takımını sahada tutacak. Sarı-lacivertli takımın bu geçişleri yapabilmesi için oyuncuların tek bir pozisyon dışında, farklı bölgelerde de oynayabilmesi gerekiyor.

Mevcut kadronun bunu yapabilecek seviyede olduğu belirtildi. Buna örnek olarak da Kasımpaşa ile oynanan hazırlık maçı gösterildi.

Takımın önemli orta saha oyuncularından Gustavo üçlü savunmanın merkezinde yer aldı. Novak sol stoper olarak sahada yer alırken, bir diğer sol bek olan Caner de Novak’ın önünde orta sahada kanadı etkili kullandı. Caner, hücuma çıktığında Novak savunmayı kapadı.

Benzer şekilde orta sahada İrfan ve Mesut başta olmak üzere birçok oyuncu yer değiştirecek. Bu iki isim, takımın en etkili hücum oyuncuları olarak dikkat çekiyor. Kimi zaman forvet arkası kimi zaman kanat bölgesinde oynayacak bu iki futbolcunun yer değiştirmesi ve maç içinde birbirine destek vermesi büyük önem taşıyor.

Oyuncuların farklı pozisyonlarda oynaması ve yer değiştirmeleri, rakibi hazırlıksız yakalayabilmek için de önemli…
Portekizli teknik adam, teklifi kabul etmeden önce takımı incelemiş ve başkan Ali Koç’a bir rapor vermişti. Pereira ilk kamp döneminin ardından verdiği diğer bir raporda da takımı beğendiğini ifade etti.

Futbolcuların yetenekleri, kapasitelerinin yanı sıra, çalışma temposuna ayak uydurmaları ve istekleri de Portekizli çalıştırıcıyı memnun eden en önemli unsur oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL