Ekonomi

Esnaf için büyük hüsran: Hiç gelmeseydi!

İtalya’nın Augusta Limanı’ndan gelen 323 metre uzunluğundaki yolcu gemisi, Marmaris Cruise Port’un büyük iskelesine yanaştırıldı. Limanda 6 gün …

Esnaf için büyük hüsran: Hiç gelmeseydi!

İtalya’nın Augusta Limanı’ndan gelen 323 metre uzunluğundaki yolcu gemisi, Marmaris Cruise Port’un büyük iskelesine yanaştırıldı.

Limanda 6 gün kalması planlanan gemiden personelin bir kısmı ayrılacak ve yaklaşık 300 yeni yabancı personel alınacak.

Personelin gemiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında farklı günlerde ve gruplar halinde alınacağı öğrenildi. Malta bayraklı “MSC Seaview”a, erzakın yanı sıra akaryakıt ikmali de yapılacak.

Dünyanın en büyük yolcu gemileri arasında gösterilen, ‘Yüzen Kasaba’ adı verilen, İtalyan firmaya ait ‘MSC Seaview’, öğle saatlerinde ilçe merkezindeki gümrüklü limana demir attı. 5 bin 179 yolcu ve 1413 mürettebat kapasiteli dev gemi, yolcusuz geldi. 

Avrupa’nın birçok ülkesinden uçakla 1000 mürettebat getirileceği bildirildi. Beş günde mürettebatlarını tamamlayacak yolcu gemisi, ilk seferi için İtalya’ya hareket edecek.

YOLCU OLMAYINCA ESNAFIN KEYFİ KAÇTI

Yat Limanı’nda restoran aşçısı Halil Binay (33), “Bizler gemiyi görünce hazırlık yapmıştık. Fakat geminin boş olduğunu öğrenince umutlarımız yıkıldı. Aslında hiç önemli değil, biz hazırlıklıyız.

2 yıl önce askeri ve yolcu gemileri sıklıkla geliyordu, umutlanıyorduk. Koronavirüs salgını nedeniyle gelmez oldular. Virüs bir an önce atlatılır ve tekrar eski günlerimize döneriz” dedi.

Restoran İşletmecisi Hakan Altancan (45), “Geminin yolcusuz olduğunu ve 5 gün kalacağını söylediler. Aslında hiç gelmeseydi. Gemiler gelir gider ama bizim asıl derdimiz mekanların kapanma saatlerinin esnetilmesi. Şu anda erkene alınan kabine toplantısı sonucunu bekliyoruz.

Turizmden ekmek kazanıyoruz bir an önce genelgelerle bizleri rahatlatacak kalıcı çözümler açıklanmalıdır” diye konuştu.

MSC Seaview

İtalyan denizcilik şirketi MSC Cruises’in 2018’de denize indirdiği kruvaziyer MSC Seaview, teknolojik donanımı ve deniz üzerine konumlanan cam yürüyüş yollarıyla dikkati çekiyor.

154 bin gross ton ağırlığındaki 20 katlı gemi, 2 bin 66 kabin ve 5 bin 331 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Yaz sezonunda Akdeniz’de, hizmet verecek MSC Seaview, aynı tasarıma sahip 360 derecelik gezinti alanına sahip.

Aralarında dünyaca ünlü şeflerin yönettiği 11 restoran ve 19 barın bulunduğu gemide cam teraslar, Lego salonu, Aquapark, F1 aracı simülatörü ve geminin 15 metre üstüne gerilen teleferik deneyimi sağlayan zipline gibi aktiviteleriyle diğer gemilerden farklılaşıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL