Ekonomi

Gözler Merkez Bankası’nda! Sürpriz faiz tahmini

Piyasalar, bugün Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Kritik karar öncesinde CNN Türk canlı yayınında değerlendirmelerde …

Gözler Merkez Bankası’nda! Sürpriz faiz tahmini

6196008e86b245147c4f1057

Piyasalar, bugün Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararını bekliyor. Kritik karar öncesinde CNN Türk canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Sefer Şener, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Sayın Cumhurbaşkanı’nın dünkü açıklamasına kadar piyasa beklentisi 100 baz puana kadar bir faiz indirimiydi. Hatta şöyle söyleyelim son 1 haftalık dönemde bu beklenti çok ön plana çıktı kurdaki artışların beklentiyle ilgili olduğu değerlendiriliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü ve Türkiye’nin yönü başka bir aşamadan geçiyor söylemiyle piyasa beklentisi 50 ile 150 baz puana çıkarılmış durumda.

150 BAZ PUAN İNDİRİM TAHMİNİ!

Piyasada şu anda 150 baz puana kadar bir indirim olacağını fiyatlıyor kurdaki dalgalanma bu sebepten dolayı. Tabi biz burada tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz. Ya artıracak ki çok düşük bir ihtimal bu. Ya sabit bırakacak ya da 150 baz puana kadar düşürecek.

Buradaki senaryoya göre kurun gideceği boyut. Faizlerin gidebileceği boyut tekrardan yeni bir çalışmayı gerektiriyor. Tüm bu olasılıkların içerisinde dünkü açıklamalara rağmen Merkez Bankası’nın bugünkü açıklamasında sabit tutma ihtimali de var. Ancak bu bir sürpriz olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı hükümetin kararını çok net açıkladı. Biz üreticiyi sanayiciyi faize ezdirmeyeceğiz şeklinde konuşuyor. Hükümetin tavrı bu kadar netken hükümet ile Merkez Bankası koordineli olarak çalışıyor.

Tüm bu açıklamalardan biz görüyoruz piyasa 150 baz puan indirimi fiyatlamaktadır. Bu fiyatlanmış boyutu yüzde 3-3.5’lik bir artış oldu. Bu 100 baz puanın fiyatlamasıyla dünkü fiyatlama ile birlikte kurdaki oynaklık yüzde 5’in üzerine çıkmış oldu. Merkez Bankası böyle bir sürpriz yapabilir fiyatlaması bu gördüğümüz kadarıyla.

“KURDAKİ OYNAKLIK KARAR METNİNE BAĞLI”

100 baz puan fiyatlansaydı bu kadar oynak olmayacaktı kur açıkçası. Söyle söyleyelim bu yeni fiyata göre eğer Merkez Bankası 150 baz puanlık bir indirim yaparsa kısa vadede en en azından belli bir kısmı fiyatlandı ancak kurun yukarı seviyeler çıkma ihtimali çok yüksektir. Ancak daha önce fiyatladığı 100 baz puan gelirse çünkü piyasa bunu fiyatlamıştı. Orada da kurun oynaklığı ya da diğer enflasyona yansıması bir sebebe bağlıdır. O da Merkez Bankası’nın kararını açıklandıktan sonra hangi metni piyasaya vereceği önemlidir. Gerekirse farklı enstrümanları kullanabilirim mi diyecek. Kurun yukarı yada aşağı olması karar metnine bağlıdır. Metinde radikal bir şey olmadıysa kurdaki oynaklık nispi olarak sağlanmış durumdadır diyeceğiz.

ABD’de de enflasyon var ancak ABD henüz faizi artırmıyor. Haziran Temmuz gibi enflasyon düşecek ondan sonra faiz artışlarına gidilecek deniliyor. Hükümetin enflasyonu geçici sebeplere dayandırdığı 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren düzelmeye başlayacağı. Faizlerde önden yüklemeli olarak indirime gidilmek istendiği ve Türkiye’nin de bu fırsatı kaçırmaması isteniyor aslında. Üretici ve reel sektör desteklenmeye çalışılıyor. Haziranda itibaren enflasyon aşağı yönlü ivmelenmeye başlarsa biz kurdaki artışın tamamıyla tersine döndüğünü söyleyebiliriz.”

İŞTE 21 EKONOMİSTİN FAİZ TAHMİNİ

Öte yandan Faiz kararının ne olacağı merakla beklenirken, AA Finans tarafından gerçekleştirilen, piyasa beklenti anketi sonuçlandı.

21 ekonomistin katılımıyla yapılan ankette politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 100 baz puan indirim yönünde gerçekleşti. PPK faiz kararına yönelik yapılan anketin sonuçlarına göre, 2 ekonomist de 150 baz puan, 13 ekonomist 100 baz puan, 5 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 25 baz puan politika faizinin düşürüleceği yönünde görüş bildirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL