Ekonomi

Her fabrikaya birer zeytinyağı tadımcısı

Aylin Rana Aydin – Yaklaşık 14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin sofralık zeytin merkezi olan Manisa’nın Akhisar ilçesinde zeytin hasadı tam gaz …

Her fabrikaya birer zeytinyağı tadımcısı

619aa14e86b24a04c8f58ea7

Aylin Rana Aydin – Yaklaşık 14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin sofralık zeytin merkezi olan Manisa’nın Akhisar ilçesinde zeytin hasadı tam gaz sürüyor.

Türkiye’nin yeşil zeytin rekoltesinin yüzde 75’ini, siyah zeytin rekoltesinin ise yüzde 30’unu karşılayan Akhisar, zeytinyağında marka şehir olmak için çalışmalarına devam ediyor. Akhisar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 67 fabrikada 22 bin üreticiyle soğuk sıkım zeytinyağı üretiliyor.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, geçen yıl Akhisar’da sofralık zeytinde 250 bin ton, zeytinyağında ise 30 bin ton üretim olduğunu belirterek, “Akhisar’da üretimin yüzde 15’i ihracata, yüzde 85’i iç pazara gidiyor. 95 ülkeye zeytin ihracatı var. Zeytinyağını 42 ülkeye ihraç ediyoruz. Başlıca ülkeler ABD, Çin, Japonya, Güney Kore, Kanada, Avustralya” dedi.

En iyi olma hedefi

Pilot şehir olduklarını ve zeytinyağında yeni ataklara hazırlandıklarını dile getiren Alhat, şöyle konuştu:

“3 yıldır 67 fabrikada soğuk sıkım yapıyoruz. Ambalajda raf ömrünü yükseltecek ürün üretmeye başladık. Önümüzdeki yıl her fabrikada dünyada akredite olmuş bir zeytinyağı tadım personeli olmasını planlıyoruz. Birkaç yıl içinde Akhisar olarak en iyi zeytinyağı şehri olacağız, marka olmak istiyoruz.”

Markalı ihracat desteğinin artması gerektiğinin altını çizen Alhat, “Biz ihracatı ‘rakip ülkelere tedarikçilik’ olarak algılayanlardan farklı düşünüyoruz. Yıllar önce 600 dolar ambalajlı zeytinyağı desteği vardı, satış birden artmıştı ama bu destek TL’ye çevrildi ve dövizin hızlı artışıyla eridi. Destek tekrar anlamlı seviyeye çıkarsa ambalajlı ihracat şahlanır” dedi.

‘Dökme ihracat sektöre hakim’

Düşük destek miktarı nedeniyle ambalajlı ihracat yerine dökme ihracat kolaycılığının sektöre hakim olduğuna dikkat çeken Alper Alhat, “Yüksek döviz kuru nedeniyle görece ucuz kalan zeytinyağımız, yurt dışındaki rakip zeytinyağı firmalarının iştahını kabartıyor. Geçen yıl ‘yasak var’ denildiği ve zeytinyağı rekoltesi bir önceki yıldan eksik olduğu halde özel izinler ile yine bir önceki yıla göre daha fazla dökme zeytinyağı ihracatı yapıldı. Rekoltenin düştüğü yıl, dökme ihracat artınca tüketim düştü. 0.8’den 2 litreye taşıdığımız kişi başı zeytinyağı iç tüketimimiz ne yazık ki 1.4’lere kadar düştü” ifadelerini kullandı.

‘Pozitif ayrımcılık yapılsın’ çağrısı

Zeytinyağının pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu dile getiren Alper Alhat, zeytinyağının perakende KDV’sinin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi taleplerini hatırlattı. Alhat, “Her türlü fedakarlığı yapan zeytin üreticilerinin bugün geldiğimiz noktada pozitif ayrımcılığa ihtiyacı var. Yüzde yüz milli ve yerli üretim olan zeytin ve zeytinyağı sektörü yıllardır zorda ancak maalesef uzun süredir talep ettiğimiz KDV indirimi yapılmadı. Diğer bitkisel yağların ithalatında yüzde 30 civarında gümrük vergisinden feragat edilirken, zeytinyağında KDV indirimine gidilmedi. Zeytinyağı sektörü yüzde 30 desteklense, bu çiftçi dağa taşa zeytin dikerdi” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL