Dünya

Hollanda’da hükümeti kurma görevi dördüncü kez Rutte’de

Hollanda Parlamentosu, ülkede kurulma hazırlıkları süren, 4 partili koalisyonun anlaştığı hükümet protokolünün üzerinde tartışmak için bir araya …

Hollanda’da hükümeti kurma görevi dördüncü kez Rutte’de

rutte 2234

Hollanda Parlamentosu, ülkede kurulma hazırlıkları süren, 4 partili koalisyonun anlaştığı hükümet protokolünün üzerinde tartışmak için bir araya gelerek Mark Rutte’ye yeni hükümeti kurma görevi verdi.

PARTİ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞECEK

Rutte, yarın hükümet protokolünü imzalayan ve geçen dönemin aynı koalisyon hükümetini oluşturan Demokratlar 66 (D66), Hristiyan Demokrat Parti (CDA), Hristiyan Birlik Partisi (CU) liderleri ve VVD Partisinden bir temsilci ile bir araya gelerek bakanlıkların partiler arasındaki paylaşımını ve bakan adaylarını görüşecek.

rutte 7542

DÖRDÜNCÜ DÖNEM İÇİN BAŞKANLIK YAPACAK

Üç dönemdir başbakanlık yapan Rutte, dördüncü dönemin önünün açılmasıyla ülkenin en uzun süre görev alan başbakanı olacak.

Yeni hükümetin ocak ayı içinde resmen işbaşı yapabileceği bekleniyor.

Ülkede İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana hükümetsiz en uzun dönem yaşanıyor.

VERGİ SKANDALI SONRASI KOALİSYON DAĞILMIŞTI

Ülkede aynı partilerden oluşan koalisyon hükümeti, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yapıldığı gerekçesi ile 15 Ocak’ta istifa etmişti.

Hollanda’da 15-17 Mart’ta yapılan genel seçimin ardından 274 gün sonra yeni hükümet kurma çalışmalarında üzerinde anlaşmaya varılan koalisyon protokolü açıklanmıştı.

Ülkede 2017’de yapılan genel seçimlerden 225 gün sonra dört partili koalisyon hükümeti kurulabilmişti.

rutte 1237

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL