Dünya

İspanya’da işçilerin grevinde polisle çatışma yaşandı

İspanya’nın güneybatısındaki Cadiz kentinde metal işçilerinin gösterisinde ortalık karıştı. 29 bin metal işçisinin 8’inci gününe giren grevinde …

İspanya’da işçilerin grevinde polisle çatışma yaşandı

ispanya grev 8103

İspanya’nın güneybatısındaki Cadiz kentinde metal işçilerinin gösterisinde ortalık karıştı.

29 bin metal işçisinin 8’inci gününe giren grevinde yapılan gösteriye polis müdahale etti.

İŞÇİLERDEN SÜRESİZ GREV

Toplu iş sözleşmelerinin yenilenmesinde bir yıldır yürütülen müzakerelerde anlaşma sağlanamamasının ardından 16 Kasım’dan başlayarak süresiz greve giden metal işçileri, Cadiz’de bugün de sokaklara döküldü.

Kent merkezinde organize edilen yürüyüşe lise öğrencilerinin bağlı olduğu örgütlerin yanı sıra sağlık personelleri ve bazı vatandaşlar da destek verdi.

GÖSTERİCİLERLE POLİS KARŞI KARŞIYA GELDİ

Öğrenciler arasından bir grup, çöp bidonlarından yolda kendilerine barikat kurup polise şişe ve taş attı. Bunun üzerine olaylara müdahale eden polis, gaz ve ses bombasının yanı sıra plastik mermi de kullandı.

GREVDE ŞİDDET OLAYLARI

Çıkan olaylarda hafif yaralananların olduğu belirtildi. Metal işçilerinin grevi ilk günden bu yana şiddet olaylarına sahne oluyor.

Grev 29 bin metal işçisini ve aralarında Navatia, Airbus ve Dragados gibi büyük firmaların da olduğu bölgedeki 5 bin 600 kadar işletmeyi etkiliyor.

ispanya grev 9249

İŞ VERENLER: MAAŞ TALEPLERİ YÜKSEK

Bölgedeki en önemli endüstri olan metal sektöründe, 2021-2023 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerin maaş artışı taleplerini iş verenler, yüksek bulup kabul etmiyor.

Metal işçileri sendikaları, 2021’de yüzde 2, 2022’de yüzde 2,5, 2023’te yüzde 3 maaş artışı ve yıllık çalışma sürelerinde 4 saat daha az çalışma talep ediyor.

ispanya grev 2271

ispanya grev 313

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL