Gündem

“Kalıcı yaz saati uygulamasından vatandaşın yüzde 70’i mağdur”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin 5 yılda 6,82 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu yapıldığı …

“Kalıcı yaz saati uygulamasından vatandaşın yüzde 70’i mağdur”

a0c79b13 5424 48f5 8c8f 0037f39f3109 1 16 9 1635852724 16 9 1637654561

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin 5 yılda 6,82 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu yapıldığı yönündeki açıklamasına Elektrik Mühendisleri Odası’ndan itiraz geldi. EMO Başkanı Bülent Pala, “Türkiye saati Suudi Arabistan’a sabitlendi. Vatandaşın yüzde 70’i mağdur. Bakanın söylediği rakam için kör karanlıkta yol almaya değer mi?” dedi. 

Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamaları Elektrik Mühendisleri Odası tarafından tatmin edici bulunmadı.

Dönmez’in “Sabit saat uygulamasına başladığımız 2016 yılından bugüne kadar elde ettiğimiz toplam tasarruf 6,82 milyar kilovatsaat elektrik oldu. Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar lira oldu” sözlerini değerlendiren EMO Başkanı Bülent Pala, “Bilimsel bir veri henüz ortada yok” diye konuştu.

TÜRKİYE, SUUDİ ARABİSTAN’A SABİTLENDİ

Kalıcı yaz saati uygulamasının vatandaşı canından bezdirdiğini ifade eden Pala, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Vatandaşı canından bezdiren kalıcı yaz saati uygulamasının içinde bulunduğumuz tek adam rejiminin sonuçlarından biridir. Bilindiği üzere 7 Eylül 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla 1972’den beri uygulanan yaz-kış saati ayrımı uygulamasından vazgeçildi.

Tek saat olarak ‘GMT+3′ (Greenwich Mean Time) Suudi Arabistan’a sabitlendi. Avrupa’nın geneliyle kışın yaklaşık 1 saat olan zaman farkımız 2 saat farka çıkarıldı.”

713de0c0 0aad 450e a2f5 db09aed04e67

EMO Başkanı Bülent Pala

2017’DEKİ AÇIKLAMAYI HATIRLATTI: “DÜZELTME YAPMADILAR’

EMO’nun 2017 yılında aylık elektrik tüketim artışları üzerinden yaptığı çalışmanın yaz saati uygulamasında tasarruf sağlamadığını ortaya çıkardığını söyleyen Pala, “2017 Eylül ayında odamız açıkladı. Ne bakanlık ne de EPDK bizim iddialarımızı tekzip edemedi. Geçerliğini koruyor. O dönemde odamızın aylık elektrik tüketim artışları üzerinden yaptığı çalışma yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının enerji tüketiminde tasarruf sağlamadığını göstermiştir” ifadelerini kullandı.

TÜKETİM DAHA DA ARTTI

2017 yılındaki çalışmanın yeni uygulamanın etkilediği 2016 yılı Kasım ve Aralık ayları ile 2017 yılı ilk üç ayını kapsadığını hatırlatan Pala, şöyle konuştu:

“Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırıldığı kış aylarında fazladan yaklaşık 7 milyar kilovat saat tüketim ortaya çıkmıştı. Bu da 2,8 milyar liralık bir maliyet demektir. Bu hesabın 2021 Ekim tarifesine göre karşılığı ise 6,4 milyar liradır.

Bu çalışma Enerji İşleri Genel Müdürlüğünün aylık elektrik istatistikleri raporundaki tüketim verileri esas alınıp hazırlanmıştı. Bu artışların ne TÜİK verileri üzerinden sanayi üretimi ile ne de meteorolojik mevsimsel açıklamasının karşılığı yoktur.”

VERİLERE BAKILDIĞINDA TASARRUF BİNDE 3,7

Bakanlığın kalıcı yaz saatine geçerken ilk yıl 2,5 milyar liralık tasarruf edileceğini, tüketici tasarrufunun ise 977 milyon lira olarak gerçekleşeceği açıklamasını yaptığını hatırlatan Pala sözlerini şöyle sürdürdü:

*Oysa bugün bakanlığın basına yansıyan açıklamalarına göre 2016 yılından bugüne kadar elde edilen toplam enerji tasarrufu 6,82 milyar, yani yıllık ortalama 1.13 milyar kilovatsaat (kWh) olmuş.

* 2020 yılı tüketim verileri esas alındığında yıllık binde 3,7’lik bir tasarruf anlamına geliyor. Ancak bunu kanıtlayan ortada bir rapor, belge, bilimsel bir veri henüz ortada yok.

* Bu açıklama doğru olsa bile hedeflerin çok gerisinde kalındığı da bir gerçek.

* EMO olarak bizim için 1 kilovatsaat tasarruf bile çok önemli.

* Ancak sonuçta Türkiye’nin nüfusunun ve ekonomisinin, dış ticaret hacminin yüzde 60-70’inin mağdur olduğu, her şeyin altüst olduğu bir uygulama var ortada.

* Bakanın söylediği rakam için kör karanlıkta yol almaya değer mi? Toplumun enerjisinin, motivasyonunun düşmesine değer mi?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL