Dünya

Katolik Kilisesi’nde cinsel istismar iddiaları, İspanya Meclisi’nde

İspanya’da 17 özerk yönetimin en küçüklerinden biri olan kuzeydeki Navarra’da, Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA) Katolik Kilisesi’nde çocuklara …

Katolik Kilisesi’nde cinsel istismar iddiaları, İspanya Meclisi’nde

IMG20220211021325

İspanya’da 17 özerk yönetimin en küçüklerinden biri olan kuzeydeki Navarra’da, Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA) Katolik Kilisesi’nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarına yönelik bir rapor yayınladı.

Raporda, söz konusu cinsel istismarların 12 belediyede, Kilise’ye ait 17 eğitim kurumunda işlendiği kaydedildi.

İSTİSMARLAR 31 KİŞİ TARAFINDAN YAPILDI

Cinsel istismarların, aralarında din öğretmenleri, rahip, sağlık ve yemekhane görevlileri ile okul bekçisinin de olduğu 31 kişi tarafından yapıldığı belirtildi.

katolik 1183

7 YENİ BAŞVURU DAHA İNCELENDİ

“Bu sadece buzdağının görünen kısmı.” değerlendirmesini yapan UPNA, araştırmalarına başlamalarından kısa süre sonra çok sayıda şikayet aldıklarını, şu anda 7 yeni başvurunun da incelendiğini duyurdu.

Navarra özerk yönetim hükümetinin Adalet Bakanı Eduardo Santos, Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda cinsel istismara uğrayan mağdurlarla ilgili tam ve kapsamlı bir raporun özerk parlamentoya sunulacağını ve adaletin sağlanması için gerekli girişimleri yapacaklarını söyledi.

MECLİS’TE KONFEDERASYON KURULMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Katolik Kilisesi’nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarının araştırılması için İspanyol Meclisi’nde de bir komisyon kurulması öngörülüyor.

TOPLAM MAĞDUR SAYISI 1237

El Pais gazetesi geçen aylarda yayımladığı kapsamlı araştırmada, Katolik Kilisesi’nin çocuklara yönelik cinsel istismarlarıyla ilgili İspanya’da 251’i yeni olmak üzere toplam 1237 mağdurun olduğunu belirtip, elindeki araştırma sonucunu Vatikan’a ve İspanya’daki Piskoposlar Konferansı’na sunmuştu. Avrupa’nın farklı ülkelerinde bu konu gündeme gelirken, Portekiz’de Kilisede Çocuk İstismarı Araştırmaları Bağımsız Komitesi dün yaptığı açıklamada, çalışmalarının ilk bir ayında, 1933 ile 2006 yılları arasında doğmuş ve Katolik Kilisesi’nde cinsel istismara uğradığını söyleyenlerden toplam 214 başvuru aldığını duyurmuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL