Ekonomi

Memura 1000 TL ek zam ve %3 refah payı talebi

EKONOMİ SERVİSİ – Kahveci, AA’ya yaptığı açıklamada, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’yle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına geçen yıl yüzde 4+4 …

Memura 1000 TL ek zam ve %3 refah payı talebi

619aa0ba86b24a04c8f58e98

EKONOMİ SERVİSİ – Kahveci, AA’ya yaptığı açıklamada, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’yle memur ve memur emeklilerinin maaşlarına geçen yıl yüzde 4+4, bu yıl ise yüzde 3+3 zam yapıldığını anımsattı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun karar verdiği bu sözleşmeyle memur ve memur emeklilerin maddi kayıplara uğradığını ifade eden Kahveci, şöyle konuştu:

“6. Dönem Toplu Sözleşmesiyle memur ve memur emeklilerinin maaşların 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Gerek açıklanan resmi enflasyon gerekse yatırım araçları karşısında memur maaşlarının eridiği ve yapılan artışların yetersiz kaldığı açık. Enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine aylık 1000 lira ek zam verilmesi zorunlu.”

Kahveci, 6. Dönem Toplu Sözleşmesindeki refah payı taleplerinde ısrarlı olduklarını belirterek, kamu görevlilerinin maaşlarına her yıl oransal artışlardan bağımsız yüzde 3 refah payı verilmesini istediklerini de söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL