Dünya

NASA yeni gezegen keşfedildiğini duyurdu

Uzaya yönelik faaliyetleriyle adını sıkça duyuran Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), herkesi şaşırtan bir açıklamada bulundu …

NASA yeni gezegen keşfedildiğini duyurdu

nasa 5498

Uzaya yönelik faaliyetleriyle adını sıkça duyuran Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), herkesi şaşırtan bir açıklamada bulundu.

BİR YILIN 16 SAAT SÜRDÜĞÜ BİLDİRİLDİ

Nasa, Dünya’dan binlerce ışıkyılı uzaklıkta “TOI-2109b” adlı gezegen keşfettiğini duyurdu. Yeni gezegende bir yılın yalnızca 16 saat sürdüğü ve en sıcak ikinci gezegen olduğu bildirildi.

nasa 7123

“SICAK JÜPİTERLER”

Yeni duyurulan ötegezegen (Güneş Sistemi’nin dışında), bilim insanlarının “sıcak Jüpiterler” olarak adlandırdıkları bir kategoriye ait. Gökbilimciler bugüne kadar 400’den fazla sıcak Jüpiter tespit etmiş olsa da, araştırmacılar hiçbirinin TOI-2109b gibi olmadığını söylüyor.

“10 MİLYON YIL SONRA ORADA OLMAYABİLİR”

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) bir ötegezegen bilimcisi Avi Shporer, “Her şey onun bir gezegen olmasıyla tutarlı ve çok ilginç nadir bir şeye sahip olduğumuzu da fark ettik” dedi.

Güneş sisteminin ötesindeki gezegen avı, Dünya’dan binlerce ışıkyılı uzaklıktaki yıldızların yörüngesinde dönen 4 binden fazla uzak Dünya ortaya çıkardı.

Jüpiter’in kütlesinin yaklaşık beş katı olan ve sadece 16 saat içinde yıldızının etrafında dönen gezegenin 10 milyon yıl sonra orada olmayabileceği söylendi.

nasa 1110

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL