Dünya

NATO: Ukrayna’ya muharip birlik konuşlandırmayacağız

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’da konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri birlik …

NATO: Ukrayna’ya muharip birlik konuşlandırmayacağız

nato stoltenberg 4847

Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’da konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri birlik sayısını artırmaya hazır olduğunu, Rusya’nın Belarus’a asker ve silah sevkiyatını yakından izlediklerini dile getirdi.

“EN KÖTÜSÜ İÇİN DE HAZIRIZ”

Rusya’nın Belarus’ta binlerce savaşa hazır birlik, uçak ve S-400 silah sistemleri konuşlandırdığına dikkati çeken Stoltenberg, diplomatik çözümden yana olduklarını ancak siber saldırı, sabotaj ve Ukrayna’nın işgali de dahil olmak üzere en kötüsü için de hazırlıklı olduklarını belirtti.

nato stoltenberg 4588

“UKRAYNA’YA MUHARİP BİRLİK GÖNDERMEYECEĞİZ”

Stoltenberg, “Ukrayna’ya muharip birlikler konuşlandırmayı planlamıyoruz.” dedi ve Ukrayna ordusunun 2014’ten daha iyi eğitilmiş ve donatılmış olduğunu söyledi.

“RUSYA, NATO’NUN DOĞUSUNDA VARLIĞINI ARTIRDI”

NATO Genel Sekreteri, 2014’ten bu yana Ukrayna’ya desteğin arttığını, Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulandığını ve NATO’nun doğusundaki varlığını artırdığını ifade ederek, Rusya’nın sınırlarında daha az NATO gücü istediğini ancak tam tersini elde ettiğini dile getirdi.

nato stoltenberg 5829

“RUSYA, UKRAYNA HAKKINDA NET DEĞİL”

Rusya’nın olası saldırısının ciddi yaptırımları beraberinde getireceği uyarısını tekrarlayan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna ile ilgili planları hakkında netlik olmadığını söyledi.

“MÜTTEFİKLER ARASINDA FARKLILIKLAR VAR”

Stoltenberg, Ukrayna’ya ne tür destek verilmesi gerektiği konusunda “müttefikler arasında bazı farklılıklar olduğunu” itiraf etti.

Ukrayna’ya ABD, İngiltere ve Kanada silah ve askeri eğitim sağlarken Almanya ve Fransa gibi ülkeler buna sıcak bakmıyor.

nato stoltenberg 7002

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL