Dünya

NATO’dan Rusya açıklaması: Savaş istemiyoruz ama…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dokuzuncu gününde, NATO’dan Rusya’nın Ukrayna’daki nükleer santrali vurması ile ilgili ilk tepki geldi. NATO Genel …

NATO’dan Rusya açıklaması: Savaş istemiyoruz ama…

indir 2022 03 04t124435.096 16 9 1646387130

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dokuzuncu gününde, NATO’dan Rusya’nın Ukrayna’daki nükleer santrali vurması ile ilgili ilk tepki geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ayrıca sivil kayıplarla ilgili Rusya’yı kınarken bir kez daha ‘Ukrayna’nın yanındayız’ mesajı verdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dokuzuncu gününde, NATO’da olağanüstü Ukrayna toplantısı gerçekleşti. NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında, NATO’nun Doğu Avrupa ve Orta Avrupa’daki uzun vadeli mevcut planlarının ele alınması beklenen toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

Toplantı devam ederken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg önemli açıklamalarda bulundu.

Doğu Avrupa’da savunma kapasitesini artıracaklarını dile getiren Stoltenberg “Üyelerimize herhangi bir saldırıya müsaade etmeyeceğiz” dedi.

NÜKLEER SANTRALİ VURMASIYLA İLGİLİ İLK TEPKİ 

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’daki nükleer santrali vurması ile ilgili ‘Nükleer santrale yönelik saldırıyla ilgili raporlar gördük. Bu sadece bu savaşın pervasızlığını ve onu sona erdirmenin önemini,  Rusya’nın tüm birliklerini geri çekmesinin ve diplomatik çabalara iyi niyetle başvurmasının önemini gösteriyor.’ ifadelerinde bulundu.

Stoltenberg, sivilleri hedef alan saldırıları da kınadı.

Stoltenberg, “NATO müttefikleri, Rusya’ya benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladılar.
Ukrayna’ya desteğimizi yineliyoruz. Aynı zamanda belirtmeliyiz ki, NATO çatışmanın bir parçası değildir. NATO bir savunma ittifakıdır.” dedi.

‘NATO GÜÇLERİNİN VARLIĞINI ARTIRDIK’

Stoltenberg, Rusya ile çatışma istemediklerini vurgularken, “Savunmamızın gereği olarak İttifak’ın doğusundaki NATO güçlerinin varlığını artırdık. Ayrıca, ABD’nin daha fazla askerle güçlü taahhüdünü memnuniyetle karşılıyorum. Avrupalı Müttefikler ve Kanada’nın İttifak’ın doğu kısmında, karada, denizde ve havada daha fazla varlık göstermelerini de memnuniyetle karşılıyorum. Bence şu anda karşı karşıya olduğumuz kriz, Kuzey Amerika’nın NATO’da stratejik dayanışma içinde bir arada durmasının önemini gösteriyor.” dedi.

Öte yandan, Belçika’nın başkenti Brükse’lde Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliğinin (AB) de katılımıyla NATO Dışişleri Bakanlarının olağanüstü toplantısı için NATO karargahına gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ile görüştü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL