Sağlık

Oruç tutarken ve Ramazan Bayramı’nda maden suyu tüketmenin faydaları

İftarla sahur arasının çok kısa bir zaman olması nedeniyle su içimini yeterli olmadığından maden suyu içilmesini öneren Diyetisyen Emine …

Oruç tutarken ve Ramazan Bayramı’nda maden suyu tüketmenin faydaları

İftarla sahur arasının çok kısa bir zaman olması nedeniyle su içimini yeterli olmadığından maden suyu içilmesini öneren Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, “Kişi günde 2 maden suyu tüketebilir. Böylece özellikle iftardan sonra yaşanan baş ağrısı ve dönmesini engellemek için maden suyu içimini öneriyorum.

Maden suyu sıvı aldığı için tok tutar. İçinde herhangi bir kalori yüksekliği olmadığı için tokluk hissi vermez ama midede doygunluk hissi verir. Ayrıca kişilerde iftardan sonra tatlı ve meyve yeme isteği artabilir.

Mesela bunların fazla tüketimi kişide kilo artışına neden olabilir. Ancak maden suyu kişinin midesinde tokluk hissi verdiği için biraz daha az kalori almasını sağlar. Bu da kilo kontrolü için faydalıdır” diye konuştu.

Maden suyu-ayran bakın ne işe yarıyor

Çocuklara, yaşlılara ve gebelere de maden suyu tüketmelerini öneren Yüzbaşıoğlu, “Özellikle gebelerimiz yaz aylarında çok fazla asitli içecek içmek ister. Gebelerimizin özellikle kalorili içecekler içmesini istemediğim için maden suyu içmelerini öneririm. Günde 2 şişe maden suyu içebilirler.

Ayrıca sporculara öneririm. Spordan sonra ter kaybı olur. Sıvı-elektrolit dengesi kaybolur. Buna bağlı olarak sporculara spordan sonra maden suyu-ayran tüketmelerini öneririm. Maden suyunun içeriğine baktığımızda faydalı birçok mineral var.

Kalsiyum kemik gelişimi, potasyum kan dolaşımı için ve içerisinde gaz olması da sindirimimiz için faydalıdır. O yüzden maden suyu tüketilmesini öneririm” dedi.

Ramazan Bayramı’nda bu sorunları gideriyor

Yüzbaşıoğlu, ramazan ayı boyunca uzun süren açlık saatlerinin Ramazan Bayramı ile yerini fazla ve kalorili beslenmeye bırakacağını kaydederek şunları söyledi:

“Ramazan ayı nedeniyle yaklaşık 1 aydır oruç tutanlarda uzun süre midenin boş kalma durumu var. Yaklaşan Ramazan Bayramı’nda fazla gıda tüketilmesine bağlı olarak kişide hazımsızlık, sindirim sıkıntıları çıkabiliyor. O yüzden maden suyu da içerisinde bulunduğu gazın verdiği etkiyle sindirimi biraz daha rahatlatıyor.

İçerisine meyve koyarak tatlandırabilirsiniz

Bayramda maden suyu tüketimine önem verilmesini öneririm. Ayrıca maden suyunu içerisine koyabileceğiniz meyvelerle birlikte tatlandırabiliriz.

Bayramda zaten fazla gıda tüketimimiz ve kalori alımımız var. En azından kalorili, asitli ve şekerli içecekler yerine kendi yaptığımız meyveli maden suyunu içmek hem kalori dengesini sağlamak için hem de hazımsızlığımızı ortadan kaldırmak için önerdiğim içecek olacaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL