Yaşam

Sümela’daki danslı tanıtım klibi tepki çekti

Trabzon’da restorasyon için ziyarete kapalı olan Sümela Manastırı’na özel izinle giren DJ Ahmet Şenterzi, 30 kişilik ekiple tanıtım filmi çekti …

Sümela’daki danslı tanıtım klibi tepki çekti

fotodha.sumela 16 9 1644057650

Trabzon’da restorasyon için ziyarete kapalı olan Sümela Manastırı’na özel izinle giren DJ Ahmet Şenterzi, 30 kişilik ekiple tanıtım filmi çekti. Çekimlerde çalınan elektronik müziğe danslarla eşlik edilen anların görüntüleri tepki topladı. TİSAD Başkanı Murat Çavga, “Yılda 1 gün ibadete izin verilen yapıda diskovari bu eğlencenin neye faydası olacak?” dedi.

Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı, restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi kapsamında ziyarete kapatıldı.

Çalışmaların sürdüğü manastıra, Valilik ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan özel izinle giren proje sahibi organizatör DJ Ahmet Şenterzi ile meslektaşları Volkan Gündüz ve Cengiz Can Atasoy, 30 kişilik ekiple tanıtım klibi çekti.

DANS GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Manastır alanına ses ve müzik sistemleri kurulup kameraların yerleştirildiği çekimlerde çalınan elektronik müziğe ekibin danslarla eşlik ettiği anlara ait ortaya çıkan görüntüler ise tepki aldı. Görüntülerde müziğe eşlik eden ekibin manastırın farklı noktalarında dans ederek eğlendikleri yer alıyor.

dha1.1 19715109 e1644058463692

“DİSKOVARİ EĞLENCENİN NEYE FAYDASI OLACAK?”

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sümela’daki görüntülere tepkisini dile getirdi:

“Sorumluları bu iznin nedenini açıklamadığı sürece kamu vicdanı rahatlamaz. Devletimizin yılda 1 gün ibadete izin verdiği bir yapıda diskovari bu eğlencenin neye faydası olacaktır? Halihazırda müze olan bir yapının içinde yankılanan çan sesinin neye faydası olacaktır? Taş düşme tehlikesi olan, tadilatı devam eden ve güvenlik sebebiyle kapalı olan bir yapıda bu iznin verilmesinin neye faydası vardır?”

“Bu olay emsal gösterilerek başka bir ülkede bulunan camimizde tanıtım için böyle bir etkinlik yapılsa, bunun sorumluluğunu kim üstlenecek? Bölgemizin en önemli kültür varlığı, UNESCO’ya aday Sümela Manastır’ımıza yapılan bu haksızlıkla ilgili sorumluların ivedilikle kamu vicdanını rahatlatacak açıklamayı yapması gerekmektedir.”

dha2.1 19715110

“‘SES DESİBELİ YAPIYA ZARAR VERMEYECEK ŞEKİLDE AYARLANDI”

Proje sahibi organizatör DJ Ahmet Şenterzi ise şunları söyledi:

“Sümela’yı farklı bir bakış açısıyla ve müziğin enerjisiyle dünyaya tanıtmayı amaçladık. Bunu da müzikle yapmak istedim. Bunun örnekleri hem dünyada hem de ülkemizde mevcut. Fransa’da Bernay Manastırı, Mısır Piramitleri, ülkemizde Kapadokya, Nemrut ve Göbekli Tepe’de çekilmiştir. Kapadokya’da çekilen görüntüler 20 milyondan fazla kişiye ulaştı. Bu da ülkemizin tanıtımına katkı sağlamıştır.

“Bunun bir benzerini şehrimiz için yapmak istedik. Çekimler için özellikle kar yağmasını bekledik. Sümela’nın kapalı olmasını fırsat bilerek inanılmaz görüntüler elde ettik. Ortaya çıkan görüntüler hem bizi hem de ekibimizi fazlasıyla mutlu etti. İzlenince de beğenileceğini umuyorum.”

“Ekip olarak hem sesle hem de güvenlikle alakalı bütün tedbirleri aldık. Özellikle taş düşme tehlikesi olmak üzere gerekli bütün önlemler ekibimiz tarafından alındı. Ses desibeli tarihi yapıya zarar vermeyecek şekilde ayarlandı. Çekimler yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 25 kişilik bir ekip tarafından yapıldı. Ben, Volkan Gündüz ve Cengiz Can Atasoy, DJ olarak performanslarımızı sergiledik. Çok keyifli ve güzel bir çalışma oldu. (DHA)

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL