Yaşam

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey anıldı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, ilçeye ismini veren ve Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından olan Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey için …

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey anıldı

aw554485 01 16 9 1645958971

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, ilçeye ismini veren ve Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından olan Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey için vefatının 108’inci yılı dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

Şehit Fethi Bey’in isminin verildiği parkta düzenlenen törende, Fethiye Kaymakam Vekili Hayrettin Balcıoğlu,  “İsimsiz kahramanlarla havacılık tarihinde güzel çalışmalar yapılıyor. Milli Muharip uçağımızın da yapım çalışmaları inşallah tamamlanacak. Böylelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ ilkesi gerçekleşmiş olacak. Şehit Fethi Bey’in uçağının adı Milli Dayanışma uçağı idi. Bugünlerde ülkemizin menfaati doğrultunda birbirimizle kucaklaşma büyük önem kazandı” dedi.

aw554485 02

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Şehit Fethi Bey’in yolculuğunu adı milli dayanışma yolculuğu olduğunu, bu kutsal yolda şehit olduğunu kaydetti. Şehit Fethi Bey’in havacılık tarihinde gece uçuşunu da ilk yapan pilot olduğunu belirten gürün, “Aynı zamanda o dönemde uçaktan bomba atmıştır. Tahsili ve yaptıklarıyla ülkemize çok büyük katkılar yapmış örnek olmuştur. Fethiyeliler de Meğri ismini değiştirmiş ve şehidimizin ismine sahip çıkmıştır” diye konuştu.

aw554485 04

Belediye Başkanı Alim Karaca ise Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey’in isminin şehrin adıyla gönüllerde yaşatıldığını vurguladı. Ülkenin şehit kanlarıyla sulandığını dile getiren Karaca, “Bugün hala ülke güvenliği için şehit düşen asker polislerimiz cansız bedenlerini kucaklayarak toprağa veriyoruz. Geçmişten günümüze tüm şehitleri rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Türk Hava Kurumu pilotları Türk bayrağı ve Fethi Bey’in posterinin bağlandığı paramotorlarla gösteri uçuş yaptı ve Türk Hava Kurumu’na ait model uçakla gösteri yapıldı.

aw554485 05

Törene, Fethiye Kaymakam Vekili Hayrettin Balcıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve Süleyman Girgin, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, siyasi partilerin ilçe başkanları, daire amirleri, askeri erkan, şehit ve gaziler katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL