Dünya

Ukrayna’dan tahliyeler devam ediyor

Rusya askerlerinin Ukrayna’da ilerleyişi devam ederken can güvenliği tehlikede olan başta Türk vatandaşlarının yanı sıra Ukrayna vatandaşları da …

Ukrayna’dan tahliyeler devam ediyor

tahliye 3616

Rusya askerlerinin Ukrayna’da ilerleyişi devam ederken can güvenliği tehlikede olan başta Türk vatandaşlarının yanı sıra Ukrayna vatandaşları da tahliye seferleriyle Türkiye’ye geliyor.

Başkent Kiev’den kara yoluyla Romanya’nın başkenti Bükreş’e gelen yolcular Türk Hava Yolları (THY)’ye ait tahliye uçağıyla İstanbul’a geldi.

“TÜRKİYE BİZE YARDIM ETTİ, TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Uçaktaki çok sayıdaki Ukrayna vatandaşı arasında olan yolculardan Janna Ushkova ve kızı Divina, İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarını sorularını yanıtladı.

Anne Ushkova, “Türk hükümeti buraya gelmemize yardım etti. Türkiye harika bir ülke ve buraya gelmemiz büyük şans. Türkiye başta bize, çocuklarımıza ve ülkemize çok yardım etti. Onlara teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

ukrayna dan tahliyeler devam ediyor 11766

“SALDIRILARA VE BOMBALARA BİREBİR ŞAHİT OLDUK”

İki çocuğu ve eşiyle birlikte Kiev’den İstanbul’a gelen ve Alman vatandaşı Cüneyt Eren ise şunları söyledi:

“Saldırılara ve bombalara birebir şahit olduk. Çocuklarımla böyle bir şeyi yaşamış olmaktan dolayı anlatılmaz tedirgin olduk. Onların canını kurtardığım için mutluyum. Ben normalde Alman vatandaşıyım ama Almanya hiç aramadı. Covid zamanı bir kere aramışlardı ama savaş zamanı aramalarını beklerdim aramadılar ama Türkiye sağ olsun yardım etti. Sadece bize değil Kırgız, Azerbaycan vatandaşlarına herkese yardım etti, yer ayarladılar”

ukrayna dan tahliyeler devam ediyor 10960

ukrayna dan tahliyeler devam ediyor 90891

ukrayna dan tahliyeler devam ediyor 56100

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL