Yaşam

Yıllar sonra babasının madalyasını alacak

Çanakkale ve İstiklal Savaşı gibi birçok muharebelere katılan 1891 doğumlu Er Ahmet Baltaş’a İstiklal Madalyası verilmesi, Resmi Gazete’de …

Yıllar sonra babasının madalyasını alacak

fotoiha.madalya 16 9 1637654258

Çanakkale ve İstiklal Savaşı gibi birçok muharebelere katılan 1891 doğumlu Er Ahmet Baltaş’a İstiklal Madalyası verilmesi, Resmi Gazete’de yayınlandı. İstiklal Madalyası, babası adına madalyayı almaya hak kazanan 80 yaşındaki Cafer Baltaş’a verilecek.

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesi nüfusuna kayıtlı 1891 doğumlu Ahmet Baltaş, 12 yıl askerlik yaptığı dönem içerisinde başta İstiklal Savaşı olmak üzere birçok cephede muharebeye katıldı. Cankuyu Muharebesi’ne de katılan Baltaş, burada bacağından vurularak gazi oldu.

Askerliğinin bitmesinin ardından memleketine dönen Ahmet Baltaş evlenerek 12 çocuk sahibi oldu. Ahmet Baltaş 1981 yılında 90 yaşındayken hayatını kaybetti. Geçen gün Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Er Ahmet Baltaş’a İstiklal Madalyası verilmesi kararı alındı.

madalya1.1 19191338

Yıllar sonra babası adına İstiklal Madalyası’nı almaya hak kazanan er Ahmet Baltaş’ın büyük oğlu 80 yaşındaki Cafer Baltaş alınan bu kararı büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirterek, babasının kendilerine aktardığı askerlik anılarını ise gözyaşları içerisinde anlattı.

“ÇOK MUTLU OLDUK”

Cafer Baltaş, “Babam Ahmet Baltaş 40 yıl önce vefat etti. Babama İstiklal Madalyası verilmesi Cumhurbaşkanı’nın imzasından geçmiş Resmi Gazetede yayınlanmış. Çok mutlu olduk, gurur duyduk. Babam çok savaşlara katılmış. Bacağından yaralanmış. Bir adada 6 ay esir kalmış. Sonra oradan kurtulmuş. Bu anılarını kendisi bize anlatırdı. Önce künyesini göndermişler. Annesi öldüğünü zannetmiş. Sonra babam bir gün çıkıp kendisi gelmiş. Kendisi bize bunları hep anlatırdı” dedi. (İHA)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL